Zachęcamy do zapisania się w formularzu poniżej. Zapoznaj się z regulaminem
Działania w ramach Programu adresowane były do mieszkańców dzielnicy Lipiny w szczególności do osób i grup społecznych wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym min. do osób bezrobotnych, rodziców niewydolnych wychowawczo, społecznie i ekonomicznie, emerytów, rencistów, osób starszych i niepełnosprawnych, do osób i rodzin z problemem alkoholowy, dzieci oraz osób aktywnie społecznie. Zakres i forma działań w PAL uzależniony był od indywidualnych potrzeb z każdej z grup objętych wsparciem. W roku 2016 zrealizowano następująca działania.
Klub skierowany jest do młodzieży zamieszkującej dzielnice Świętochłowic Lipiny. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w środy w godzinach 18-20 oraz w soboty w godzinach 11-15.
Ramowe działania skierowane do młodzieży:
- zajęcia muzyczne; zajęcia plastyczne malarskie, pierwszej pomocy; spotkania tematyczne – zajęcia fotograficzne, filmowe,
- „Wychowanie przez Pomaganie” Organizacja działań młodzieży na rzecz potrzebujących w ramach wolontariatu młodzieżowego: młodzież uczestniczy w zbiórce żywności organizowanej przez Caritas, udział młodzieży w finale Szlachetnej Paczki, również młodzież pomaga młodszym kolegom w nauce, i w organizowaniu zajęć dla dzieci.
W ramach klubu aktywnych pań prowadzi się następujące zajęcia:
Mieszkanki Lipin w trakcie spotkań poznały różne techniki wykonania ozdób świątecznych.
W ramach działań PAL seniorzy utworzyli klub seniora.
Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach 16-19, w ramach zajęć odbywają się spotkania min. z dzielnicowym, zajęcia komputerowe, zajęcia plastyczne oraz klub dyskusyjny.
W ramach PAL działa Centrum Wolontariatu, którego celem jest wsparcie i integracja świętochłowickich działań wolontaryjnych oraz popularyzacja idei wolontariatu wśród mieszkańców Świętochłowic poprzez: poszerzenie wiedzy społeczności lokalnej na temat możliwości włączenia się w działania wolontaryjne, tworzenie platformy pośrednictwa między organizacjami, a wolontariuszami, prowadzenie działań na rzecz aktywizacji mieszkańców miasta i promocji wolontariatu, wsparcie szkoleniowe wolontariuszy.
PAL współpracuje z Studium Pracy Socjalnej Uniwersytetu Śląskiego w ramach współpracy studenci realizują projekty socjalne.
Od grudnia 2014 roku na wniosek mieszkańców w PAL uruchomiono Bibliotekę Sąsiedzką. Od grudnia 2014 roku na wniosek mieszkańców w PAL uruchomiono Bibliotekę Sąsiedzką. Regały oraz książki zostały przekazane przez mieszkańców Lipin. Wypożyczalnia działa od poniedziałku do piątku. W księgozbiorze biblioteki jest 300 książek.
Działania prowadzone w ramach PAL pokazują, że dzięki potencjałowi drzemiącemu w uczestnikach oraz woli podjęcia przez nich większej aktywności, istnieje możliwość nie tylko poprawy ich osobistej sytuacji życiowej, lecz również poprawy funkcjonowania całej społeczności lokalnej.